Badplatsguiden

Åsunden Prången

Ulricehamn, Västra Götalands län

Åsunden Prången – foto: Olof Lagerkvist
Olof Lagerkvist · CC BY 3.0källa
Åsunden Prången – foto: Jacek Lesniowski
Jacek Lesniowski · CC BY-SA 3.0källa
Åsunden Prången – foto: Meleagros
Meleagros · CC BY-SA 3.0 dekälla
Åsunden Prången – foto: Ayla Arslan Waltersson
Ayla Arslan Waltersson · CC BY-SA 4.0källa
Åsunden Prången – foto: Jacek Lesniowski
Jacek Lesniowski · CC BY-SA 3.0källa

Har du en bättre bild på Åsunden Prången?

Många foton hämtas automatiskt och kan ibland visa fel plats. Har du ett eget foto härifrån hjälper du andra badgäster att hitta rätt — tack!

Logga in för att ladda upp en bild.

Om badplatsen

Prången ligger på gångavstånd från Ulricehamns centrum och intill Prångens camping. Badplatsen har en långgrund sandstrand som sträcker sig cirka 200 meter ut i vattnet. Här finns en 90 meter lång badbrygga, toalett med skötrum samt möjlighet att hyra kanoter. För övrigt erbjuds minigolf, beachvolley, en liten lekplats och en minibutik.

5-dygnsprognos

ons
Molnigt
23° /17°
4
tors
Klart
29° /17°
6
fre
Lätt molnighet
20° /15°
5
lör
Halvklart
20° /10°
4
sön
Lätta regnskurar
19° /12°
5

Bästa baddagen: tors · Prognos från SMHI

Egenskaper

Barnvänligt Sandstrand Toalett Badbrygga

Karta

Rapportera läget

Hjälp andra badare — dela temperatur, hur mycket folk det är och om något särskilt händer.

Något särskilt?

Recensioner

Logga in för att skriva en recension.

Inga recensioner ännu — bli först!

Något fel eller saknas om Åsunden Prången? Tipsa oss så tar vi hand om det.Tipsa →

Liknande badplatser

Fler badplatser i Ulricehamn

Utforska